Wzrosła liczba zachorowań na boreliozę.

Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Olsztynie informuje, że do końca września odnotowano 759 przypadków zachorowania na boreliozę.

To o ponad 100 przypadków więcej w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Tegoroczny wysyp kleszczy spowodowany jest tym, że od kilku lat panują w Polsce łagodne zimy, przez co przeżywają chłody nawet te kleszcze, które schowały się bardzo płytko np. w rozpadlinach murów.

Kleszcze są jednymi z najbardziej niebezpiecznych pasożytów atakujących człowieka. Żyją w lasach, na łąkach, w zaroślach, parkach, osiedlowych trawnikach. Na ugryzienia najbardziej narażone są nasze ręce, nogi, głowa, uszy, fałdy skórne, zgięcia stawów.

Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszczy należy zakładać odzież osłaniającą jak największą powierzchnię ciała (stosować nakrycie głowy, długie rękawy, długie nogawki, pełne buty i skarpety), skórę oraz ubranie można spryskać środkami odstraszającymi kleszcze tzw. repelentami, starać się nie ocierać o krzewy lub wysokie trawy. Po powrocie do domu należy jak najszybciej dokładnie obejrzeć całe ciało. Miejsca niedostępne wizualnie, należy sprawdzić dłonią , warto też wziąć prysznic pod silnym strumieniem wody.
Ryzyko zachorowania na boreliozę zależy od tego jak długo kleszcz był przyczepiony do skóry. Dlatego gdy tylko zauważymy kleszcza na swoim ciele, należy go jak najszybciej we właściwy sposób usunąć. Przez następne dni należy obserwować miejsce ukąszenia. Jeżeli wystąpi zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia lub objawy grypopodobne,konieczna jest wizyta u lekarza.

DK